Pracownia Ślubów

Wesele w stylu rustykalnym.

Jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym ?

Styl rustykalny jest obecnie jednym z najmodniejszych stylów weselnych. Słownik języka polskiego definiuje go jako “mający związek z wsią
i jego mieszkańcami,
mający cechy wiejskie”. Czyli wszytko co związane z naturą, sielskim klimatem i spokojną wsią.

Wiele par młodych decyduje się właśnie na ten styl nie tylko ze względu na piękny wygląd ale również dlatego, że jest to najtańszy styl. Do jego uzyskania nie trzeba wielu dekoracji i nie są one tak kosztowne jak w przypadku np. stylu glamour.

Dla mnie osobiście styl rustykalny kojarzy się z romantyzmem, zwiewną suknią, która nadaje lekkości, wiankiem na głowie, wzorzystą muchą dla Pana Młodego oraz koszulą z szelkami bez marynarki. To wszystko w klimacie spokojnej wsi, blisko natury, wśród pól, łąk i lasów. Charakterystycznym kolorem dla stylu rustykalnego są naturalne barwy brązu, zieleni, szarości oraz białego.

Idealnym miejscem do zorganizowania wesela w stylu rustykalnym są stodoły, karczmy, winnice, stare dwory czy ostatnio tak popularne wesela w plenerze oraz śluby w małych i starych kościołach.

Zachwycającą aranżacją wnętrza są drewniane podłużne stoły, ozdobione niezwykłymi eukaliptusem, bluszczem lub paprocią. Ogromne uznanie gości zyskują dopasowane do tego stylu krzesła.

Innym przykładem dekoracji stołów mogą być polne kwiaty w szklanych słoiczkach lub butelkach, małe bukiety w drewnianych skrzyneczkach lub kompozycje, w których znajdują się owoce, mchy
i pieńki.

Dopełnieniem stylizacji wnętrza jest dekoracja światłem. Idealnie do tego sprawdzają się świece, lampiony, girlandy świetlne, tworzące magiczny i romantyczny klimat.

 

Bukiet Panny Młodej w stylu rustykalnym powinien zawierać kwiaty w pastelowych kolorach, a dopełnieniem ich urzekające puszyste trawy, eukaliptus czy paprocie. Całość luźno ułożona, nadająca lekkiego charakteru. Oprócz wspomnianych już roślin, idealnie sprawdzą się kwiaty w kolorze pastelowym, a ich dopełnieniem może być tawułka, gipsówka, śniedek, santimi, czy anemony.

Torty w stylu rustykalnym również nawiązują do natury, postawione na pniach i ozdobione mchem i sezonowymi owocami. Idealnie wpisują się w ten klimat naked cake.

 

Natomiast słodki bufet postawiony na drewnianych skrzynkach, czy beczkach możemy ozdobić gałązkami drzew, szyszkami, zbożem, oraz polnymi kwiatami.

 

Prezenciki dla gości w jutowych woreczkach lub w postaci małych słoiczków z miodem lub domową nalewką.

Winietki w stylu rustykalnym można wykonać nie tylko z papieru eco, ale również bardzo dobrze sprawdzą się do tego szyszki, pieńki czy listki z imionami i nazwiskami gości.  

 

Księga gości nie musi być w standardowej i najbardziej popularnej formie, możemy ją zastąpić dużym drewnianym plastrem pnia, na którym goście weselni napiszą życzenia dla Pary Młodej. Taką pamiątkę można powiesić na ścianie i będzie ona pełniła rolę dekoracyjną, zamiast obrazu. Innym pomysłem może być stolik na wpisy.

 

Wiele Par Młodych zapomina o bardzo istotnej dekoracji – domu lub miejsca gdzie będzie odbywać się błogosławieństwo. Do takich dekoracji można użyć drewnianej tablicy z napisem “dom Panny Młodej” lub “witamy gości”, czy takich samych kwiatów, które będą występować na sali weselnej.

Jeśl wybieramy styl rustykalny to powinnismy pamieąć o sesji zdjęciowej w tym samym klimacie. Idealnie do tego sprawdzi się staw, łąka, las, pole, sad czy stajnia.

Poniżej przedstawiam Wam pomysły, które warto wykorzystać na wesele w stylu rustykalnym, ponieważ pamiętajmy, że detale odgrywają bardzo ważną rolę w stylizacji wesela:

 1. pieńki

 2. drewniane skrzynie

 3. drewniane palety,

 4. beczki,

 5. drewniane ramki,

 6. drewniane serca na piku,

 7. drewniane numery stołów

 8. słoiki

 9. szklane butelki

 10. mech,

 11. sznurek,

 12. koronka

 13. juta,

 14. płótno,

 15. gałązki drzew

 16. wstążki

 17. szyszki,

 18. sezonowe owoce

 19. świece

 20. girlandy świetlne

 21. lampiony

 22. cynowe balie

 23. wiklinowe kosze,

 24. bieżniki w naturalnych kolorach,

 25. ratanowe kule

 

 

W poszukiwaniu idealnych przykładów stylu rustykalnego sięgnęłam do inspiracji z pinterest.